Historia Pracowni Pytań Granicznych

Strona w przygotowaniu

• Ideę Pracowni Pytań Granicznych sformułowali wiosną roku 2006 Beata Anna Pokorska (obecnie dr Beata Anna Polak) i prof. Tomasz Węcławski (obecnie prof. Tomasz Polak). Jej sednem było stworzenie w strukturze Uniwersytetu miejsca dialogu przekraczającego granice poszczególnych dyscyplin i obszarów nauki, a zarazem badań i dydaktyki dotyczących problemów, które ujawniają się w obszarach granicznych nauk, a także nauki i sztuki oraz nauki i polityki / życia społecznego.
  • Ideeę te podjął ówczesny Rektor UAM, prof. Stanisła Lorenc, wraz z grupą zaproszonych przez niego zainteresowanych osób ze społeczności uniwersyteckiej. Byli to: prof. Jerzy Brzeziński, prof. Hubert Orłowski, prof. Kazimierz Przyszczypkowski, prof. Antoni Szczuciński, dr Łukasz Musiał, dr Arkadiusz Żychliński - oraz projektodawcy: Beata Anna Pokorska i prof. Tomasz Polak.
----------------------------------------------------
  • W czerwcu 2017 Pracownia została zarządzeniem Rektora, prof. Andrzeja Lesickiego, przekształcona w Ośrodek Uniwersytecki "Pracownia Pytań Granicznych" z nowym regulaminem. Od 1 paźdzernika 2017 Pracownia działa w nowej formule organizacyjnej.